KAPELY

Koncert Divé maky (SK)

Divé maky tentokrát pod umeleckým vedením Pavla Bodnára, Moniky Masarovičovej Barbory Botošovej a Ľuba Gašpara pripravia nezabudnuteľnú zmes krásnych rómskych pesničiek v úplne novom šate. Súčasťou vystúpenia detí z Divých makov budú fúzie so známymi slovenskými umelcami.

Divé maky feat. Oskar Rósza band & Anita Soul

Skladateľ, aranžér, dirigent a multiinštrumentalista Oskar Rózsa príde na náš festival so svojou kapelou podporiť deti z Divých makov a doprevádzať v programe "Divých makov". Vytvorili sme veľmi zaujímavý program, v ktorom vystúpia jedni z najuznávanejších slovenských jazzových muzikantov spoločne s našimi deťmi. V rámci tohto programu taktiež vystúpi  aj známa slovenská speváčka Anita Soul, ktorá zaspieva zopár piesní so zborom Divých makov.

V rámci programu vystúpi Oskar Rózsa band spolu s Anitou Soul aj s ich vlastným projektom.

Oskar Rózsa band: Oskar Rózsa – basová gitara, Martin Valihora – bicie, Eugen Vizváry – keys, Michal Bugala – gitara

Divé maky feat. Oskar Rósza band & Anita Soul

Divé maky feat LASKY /PARA/ (SK)

Premiérové vystúpenie Laskyho z kapely Para spolu s talentami z Divých makov zažijete len na Cigánskom bašaveli. Ak chcete vedieť ako dopadne táto netradičná fúzia, na festivale nesmiete chýbať!

Divé maky & Cigánski diabli battle

Ak milujete zvuk cimbalu, tak nesmiete zmeškať battle dvoch rómskych cimbalistov! V rámci programu Cigánskych diablov vystúpi talentovaný cimbalista Janko Šivák z Divých makov, ktorý si zahrá battle so slávnym Ernestom Šarközim. Vedeli ste že Jankov cimbal patril kedysi práve Ernestovi Šarközimu? Jankov darca ho od neho kúpil a daroval Jankovi, ktorého dlhé roky podporuje. J

Divé maky & Eddy Portella

Milovníci perkusií si tento rok prídu naozaj na svoje. Známy perkusionista z Peru – Eddy Portella pripravil s deťmi z Divých makov špeciálne vystúpenie, na ktorom spoločne pracovali na týždňovom workshope. Príďte si pozrieť výsledok tejto špeciálnej spolupráce a zistíte, že hudba spája všetky kultúry.

After Phurikane

After Phurikane je nápad etnografky Jany Belišovej. V osadách na východnom Slovensku našla zaujímavých spevákov starých rómskych piesní a rozhodla sa pridať k nim iných muzikantov. Projekt After Phurikane sa začal v roku 2007 ako experiment pre hudobný dialóg medzi rómskymi a nerómskymi muzikantami.  Výsledkom je inovatívna kreácia úplne nových piesní ovplyvnených rómskou hudbou. Projekt After Phurikane bol na Slovensku nominovaný ako hudobná udalosť roku 2010 a v tejto súťaži získal druhé miesto.

After Phurikane

Cigánski diabli (SK)

Cigánski diabli je názov jedinečného zoskupenia hudobníkov, ktorí od roku 1991 dokázali to, čo sa v strednej Európe málokomu podarilo. Ich skladby počúvajú s nadšením tisícky oddaných fanúšikov po celom svete, ako aj odborní kritici. Virtuózne husľové sóla primáša Štefana Banyáka, strhujúce výkony cimbalového kúzelníka Ernesta Šarköziho, krásne farby tónov violončela jeho manželky Silvie, klarinetové majstrovstvo Zoltána Grunzu a skvelá rytmicko-harmonická súhra celého orchestra sú zárukou tých najkvalitnejších hudobných predstavení. Cigánski diabli prinášajú originálne diela, odvážne aranžmány, neobvyklé hudobné kombinácie a nový imidž. Tradíciu obohatili svojimi sólovými hudobnými projektami, spoluprácou so symfonickými orchestrami.

Cigánski diabli

KAL (Srbsko)

Skupina Kal k nám príde až zo Srbskeho Belehradu.

Svojou zmesou folku, popu a roots music vie naozaj vytvoriť užasnú atmosféru a nepochybujeme o tom, že sa im podarí roztancovať všetkých učastníkov festivalu.

KAL

Gulo Čar (CR)

Viete, čo vlastne znamená Gulo Čar? Kapelník a basgitarista Vladimír Dirda to rád vyvetlí: „Gulo čar v rómštine znamená sladká tráva, ale taktiež sladká misa – tak sme ako deti hovorili kakaovej buchte, ktorú nám piekla maminka.“ Lepšiu charakteristiku hudby Gulo Čar snáď ani nemožno vymyslieť. Rovnako voňavá, nadýchaná a plná energie, ako spomienka z detstva, je aj táto zmes funky, popu a rómskej melodiky, ozdobená nádherným hlasem zpeváčky Ireny Horváthovej.

Gulo Čar

Bitumen Beat (CR)

Kapela Bitumen Beat vznikla síce nedávno, avšak niektorí jej členovia sú na českej scéne preverenými a skúsenými harcovníkmi. Veď Bitumen Beat sú priamym pokračovateľom uznávanej karlovarskej skupiny Terne Čhave. V kapele sa medzitým taktiež usadili aj príslušníci iných kmeňov. Výsledkom je extatická hudba, v ktorej sa cez dokonalú, ale chladnú elektroniku derú na povrch krv, pot, slzy, smiech a tiež horúca láva starých tradícií kmeňa Bitumen – dvoma slovami  Bitumen Beat!

Bitumen Beat

Sendreiovci feat PARA

Veľmi zaujímavým prvkom, ktorý sme pripravili pre tohtoročný festival bude fúzia známej slovenskej skupiny "PARA" s tradičnou rómskou kapelou Sendreiovci – Kokavakere Lavutára. Špeciálne pre náš festival spoločne pripravia úplne nový unikátny program v ktorom spoja prvky tradičnej rómskej hudby s rockom.Výsledok tohto netradičného spojenia si môžete premiérovo vypočuť už tento rok!

Sendreiovci feat PARA

kokavakere

Romano Cafe  dance masacre

(tanečné skupiny SPIN vs. KREADANCE vs. PARTIA vs. Divé maky)

Ako každý rok, tak aj tento uvidíte fúziu profesionálnych tanečníkov spolu s tanečníkmi z Divých makov. Opäť sme pre vás pripravili strhujúci tanečný masaker!

Spin Dance Group

Skupina bola založená v roku 1987 po rozpade formácie Gumení chlapci. Fredy Ayisi založil Fredy´s dance group a Edo Krajčír SPIN dance group. Po dlhšej prestávke sa v roku 2000 dal SPIN opäť dohromady a odvtedy sa zaoberá už iba väčšími projektami  ako sú televízne šou, koncertné šou, väčšie firemné projekty. Spin ste mohli vidieť napríklad na akciách Zlatý puk, TOM, OTO, Hit Storočia, Môj najmilší hit, Slávik 2009, Eurovision song contest a Showdance.

PARTIA

Tanečná formácia PARTIA rozhodla vytvoriť nezávislé profesionálne tanečné teleso prezentujúce sa najmä v tanci tradičnom, a to na rôznych úrovniach štylizácie. Na svojich predstaveniach divákom ponúka ukážky prepisov autentických tradičných tancov, ako aj ich experimentálne poňatie s dramatickými prvkami, s využitím aj iných tanečných techník (americký step, španielske flamenco, brazílska capoeira, jazzový a moderný tanec).

CREDANCE

je multižánrové zoskupenie profesionálnych slovenských tanečníkov, ktoré sa vzhľadom na pestré zloženie vyznačuje hlavne spájaním a prepojovaním najrozličnejších tanečných štýlov a netradičným spracovaním danej témy. Tanečníci z Credance spolupracujú interpretačne aj choreograficky snáď so všetkými divadlami, významnými choreografmi a tanečnými skupinami na Slovensku.

credance